Thomas Persson
Mitt fokus är förändring, jag motiveras av att se hur organisationer på kort tid kan uppnå resultat de tidigare trodde var omöjligt genom att förändra sina vanor och tankesätt.
Ett bra ledarskap kräver tydliga mål och visioner, kontinuitet och uppföljning. Mycket handlar om kommunikation. Vilket ledarskap passar ert team bäst, behöver er personal direktstyrning, coachande ledarskap eller målstyrning?
Försäljning handlar till stor del om relationer, men också att anpassa era lösningar, produkter och tjänster utefter kundens behov.Jag lyssnar på kundens enskilda behov och skräddarsyr den utbildning ni behöver, för bästa effekt.
Exempel på uppdrag
- Ledarskap – Individuellt eller i grupper. Anpassade efter er situation och era utmaningar.
- Mentorskap, för dig som behöver ett bollplank och vill utvecklas. Hur man växer som person och ledare.
- Säljutbildningar – Kundanpassade utbildningar som ger säljaren en tydlig struktur att arbeta efter. Kunskap i hur man hanterar respektive del i säljprocessen. Allt ifrån att boka ett möte till att göra ett avslut.
- Coachning – Fokus på en person under en specifik period. Vi kartlägger nuläget och personens utvecklingspotentialer och sätter upp smarta mål att fokusera på.
- Grupputveckling – Självinsikt, förståelse för andra och hur man anpassar sig för att nå fram till olika personligheter.
Min bakgrund
- Arbetat som Försäljningsdirektör, Affärsområdeschef, Utbildningschef, Försäljningschef samt Regionchef.
- Erfarenhet från världsledande internationella koncerner, medelstora svenska bolag samt tillväxtbolag.
- Utbildad marknadsekonom vid Företagsekonomiska Institutet, samt diverse påbyggnadsutbildningar så som UGL, Leading Leaders m fl.
- DISA (DISC) Via IPU Profilanalys
- Drivkrafter Via IPU Profilanalys
Thomas Persson
thomas.persson@directa.seMobil: 0722-259585