Mitt största intresse i livet är och har alltid varit - människor. Hur vi är medvarandra i grupp. Hur jag påverkar dig i mötet.
Hur jag medvetet kan förändra en situation till det bättre. Om jag ändrar mig gör det skillnad! Jag är en del i hur resultatet blir i vårt möte.
Är jag positiv, kan det hända att även du påverkas till att bli mer positiv. Är jag negativ, är det säkert så att du påverkas mer negativt!
Jag är skådespelerska och sångerska i grunden och har vidareutbildat mig till organisationskonsult. Jag använder vid behov teaterns tekniker som exempelvis improvisation. Det ett effektivt verktyg för att lära sig arbeta med förändringar och se hur det egna förhållningssättet påverkar kommunikationen. Om kommunikationen fungerar mellan medarbetare/chefer märks det på ett positivt sätt i produktiviteten. Och det ger resultat på intäktssidan. Det är dessutom vansinnigt roligt på vägen!
När jag 2002 kom i kontakt med Gestaltakademin upptäckte jag att min erfarenhet som skådespelare och improvisatör var en gedigen grund för att lära mig mer om hur människor samverkar - i grupp och enskilt. Tydlighet och feedback är viktigt för mig vilket gör att jag inte är rädd för att säga vad jag tycker och känner. Jag hanterar sådana frågor med känslighet vilket gör att människor tar emot det väl. Det är bl a en metod som jag gärna delar med mig av.
2004 startade jag tillsammans med två konsultkollegor Rollmakarna där jag fortfarande är verksam. Vi är alla tre skådespelare i grunden och har byggt på våra kunskaper med grupp/organisationsutveckling ochkreativt ledarskap.
Vattenfall, Uppsala Fängelse, Försäkringskassan, Sveriges Kommuner och Landsting, Connecta, Banverket Produktion, Banverket Leverans, Roche, Capio; St Görans sjukhus, ÖhrlingsPWC m.fl.
Organisations- och grupprocessutbildning 2008-09
Rollmakarna 2004-2009
Getaltakademin 2002-2004
Teatergruppen Ettettett 1987-2009
Teaterutbildning i Stockholm 1979-81
